Przedszkole

Nauczyciele

Statystyka

Użytkowników : 4
Artykułów : 1221
Zakładki : 6
Odsłon : 1070469

COMENIUS
Międzynarodowo w Lubczy za sprawą projektu COMENIUS.

 

W dniach 2 – 7 października 2013 r. Zespół  Szkół w Lubczy był gospodarzem niezwykłego wydarzenia – do szkoły zawitali uczestnicy projektu Comenius „Ty i ja w Europie”. Gimnazjum współpracuje ze szkołami z Danii, Niemiec, Włoch, Turcji i Grecji, dlatego do Lubczy przybyło 27 uczniów i 13 nauczycieli. Celem spotkania była wspólna praca młodych Europejczyków w projekcie realizowanym przez 6 szkół partnerskich w latach 2012 – 2014, którego główne założenia dotyczą poznawania kultury europejskiej, doskonalenia znajomości języków oraz nawiązywania kontaktów zagranicznych młodzieży. Językiem roboczym każdego spotkania jest język angielski, który przez tydzień rozbrzmiewał w całej szkole, a nawet w całej Lubczy.
Niedziela była dniem przyjazdów i pierwszych spotkań uczniów z Polski z uczniami zza granicy. 24 rodziny przez 5 dni gościły przyjezdnych. Rodzice czuli duży ciężar odpowiedzialności nie tylko za własne dzieci, ale także za przybyłych gości. Było wiele obaw po każdej ze stron, ale pierwsze spojrzenia w oczy i uśmiech są językiem międzynarodowym i wszystkie niepewności bardzo szybko zniknęły.
Pierwszy dzień spotkania w szkole był związany z obchodami Gminnego  Dnia Komisji Edukacji Narodowej, w którym oprócz szkół europejskich udział wzięli także lokalni partnerzy i przyjaciele szkoły: Burmistrz Ryglic Teresa Połoska, Wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Krakowie Jadwiga Małyszko – Guzy i Ferdynand Gawron, Radni Gminy Ryglice, Dyrektorzy Szkół i jednostek publicznych, Rodzice, Nauczyciele i uczniowie.
W pierwszej części spotkania zagraniczni goście poznawali lokalną kulturę zaprezentowaną przez uczniów podczas uroczystej akademii, a po przerwie my byliśmy zasłuchani w prezentacje o szkołach, regionie i kraju każdej szkoły uczestniczącej w projekcie przygotowane przez przybyłych uczniów. 
Wtorek był dniem wyjazdu do Zakopanego. Pogoda dopisała i widoki ze szczytu Kasprowego Wierchu wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki.
Aktywny styl życia, prawa dzieci i statystyki wśród europejskiej młodzieży to tematy, o których dyskutowali uczniowie w środę i czwartek - uczestnicy prezentowali wyniki ankiet przeprowadzonych w swoich szkołach, wymieniali ulotki informacyjne o swoim regionie opracowane przed przyjazdem, wyciągali wspólne wnioski i pod opieką nauczycieli przygotowywali plakaty związane z wymienionymi tematami.
Oprócz pracy w międzynarodowych grupach goście mieli okazję zobaczyć Spichlerz w Ryglicach, Tarnów, uczestniczyć w typowym polskim ognisku na trawie zamiast znanego w Europie  „barbeque”, potańczyć w szkolnej dyskotece, spróbować polskich specjałów przygotowanych przez rodziców i przede wszystkim poznać naszą słynną polską gościnność.
Goście wyjechali z Lubczy w piątek 7 października z myślą o kolejnym spotkaniu - tym razem w Turcji.

Więcej zdjęć...

Tutaj...

 

 
SŁOŃCE, PLAŻA, ZORBA i ….RECYKLING.

Grecja to marzenie chyba każdego turysty, a naszej grupie udało się być w tym raju niemal tydzień. Na początku Male rozczarowanie, bo Korfu powitało nas, czyli grupe złożoną z pięciu osób ( Wioletta Podraza, Karolina Pyznarska i Przemysław Kłusek pod opieka Anny Marcinek     i Beaty Ługowskiej) chłodem i deszczem. Na szczęście potem było już tylko lepiej. Oprócz wiedzy zawartej w prezentacjach, uczniowie nabyli bardzo praktyczne umiejętności:  np. jak wykonać chusteczkę z materiałów wtórnych, wyczarować piękną muzykę z butelek, nauczyć się tańczyć słynną, grecką Zorbę. Kolejne dni obfitowały w ciekawe zajęcia: poszukiwanie skarbów w starym mieście Korfu, pokaz mody ekologicznej               w interesującej scenerii Pałacu Liston Square (gdzie, nota bene, nasze modelki zrobiły ogromne wrażenie), zwiedzanie Azjatyckiego Muzeum Sztuki, udział w grupowym tańcu. A na dodatek kąpiele słoneczne i morskie, spacery malowniczymi uliczkami, smakowanie miejscowych dań. Ostatni dzień przeznaczony był na zwiedzanie Aten, gdzie zachwyt wywołuje niemal wszystko-od cudownej panoramy miasta po zabytki. No i jazda nietypowym ateńskim metrem naziemno – podziemnym jako bonus.
Niestety, chociaż w Grecji czas płynie leniwie, nasz pobyt skończył się i musieliśmy wracać do kraju. Jednak, jak każde tradycja, wrzuciliśmy pieniążek do fontanny w mieście Korfu. Może jeszcze tam powrócimy?

Więcej zdjęć...

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Tłumaczenie

English French German Italian Spanish
Reklama
POCZTA

E-dziennik

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Program Comenius

Lubecka Noc Naukowa

 

szk odkrywcow   

wiarygodnaszkoła

szkola w ruchu